Rezerwat przyrody Ciechocinek


Rezerwat przyrody Ciechocinek stanowi cenny słonoroślowy obszar o powierzchni 1,88 ha, zlokalizowany w malowniczym województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, a dokładniej w mieście Ciechocinek. Jego historia sięga 1963 roku, kiedy to został formalnie ustanowiony w celu ochrony różnorodności biologicznej oraz spełnienia potrzeb naukowych i dydaktycznych.

Rezerwat odznacza się bogatym zespołem roślinności słonoroślowej, co czyni go unikalnym miejscem na mapie Polski. Ochrona tego obszaru przyczynia się do zachowania cennych ekosystemów oraz umożliwia prowadzenie badań dotyczących flory i fauny tego regionu.

Warto podkreślić, że obszar rezerwatu podlega aktywnej ochronie, co oznacza, że prowadzona jest tu nie tylko ochrona przyrody, ale również działania mające na celu zachowanie i odtwarzanie naturalnych siedlisk.

Lokalizacja

Rezerwat przyrody Ciechocinek jest usytuowany w wyjątkowym miejscu, które przyciąga wielu miłośników natury. Obejmuje obszar mezo regionu Kotlina Toruńska, co znacząco wpływa na jego charakterystyki fizycznogeograficzne.

Jest usytuowany w bliskim sąsiedztwie tężni numer 3, w miejscu zwanym tzw. wale wstecznym. Powierzchnia rezerwatu wynosi 1,88 ha, z czego znaczną część zajmuje fragment łąki, która jest częścią Uzdrowiska Ciechocinek. Przez ten teren przepływa rów, który niegdyś służył do transportu solanki z basenu kąpielowego. Warto zaznaczyć, że basen ten został zlikwidowany około roku 2000.

Charakterystyka

Rezerwat w Ciechocinku to obszar o wyjątkowej roślinności słonolubnej, która rozwija się w specyficznych strefach w zależności od zawartości soli w glebie. Sól w tym rezerwacie dostarczana jest na dwa sposoby: przez podsiąkanie solanki oraz przez opadanie drobnych kryształów soli, które rozpylane są w powietrzu wokół tężni. Na tym obszarze odkryto aż dziesięć gatunków roślin przystosowanych do warunków solniskowych.

Wśród tych roślin można wymienić m.in.:

  • soliród zielny,
  • aster solny,
  • świbka morska,
  • sit Gerarda,
  • sit żabi,
  • solanka kolczysta,
  • muchotrzew solniskowy,
  • komonica skrzydlatostrąkowa.

Na terenie rezerwatu brak jest wyznaczonych ścieżek, co oznacza, że poruszać się można jedynie wzdłuż rowu z solanką. Z powodu likwidacji basenu oraz sporadycznego użytkowania tężni nr 2 i nr 3, roślinność solniskowa obecnie występuje głównie wzdłuż rowu. To sprawia, że teren rezerwatu ma unikalny charakter i przyciąga miłośników przyrody.

Szlak turystyczny

Na terenie rezerwatu przyrody Ciechocinek znajduje się interesujący szlak turystyczny, który z pewnością będzie atrakcją dla miłośników pieszych wędrówek.

Jest to pieszy szlak turystyczny „S. Noakowskiego”, rozciągający się na dystansie 38,5 km, łączy Toruń z Nieszawą.

Przypisy

  1. Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dnia 30.11.2017 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Ciechocinek. [w:] Dz. Urz. Województwa Kujawsko-Pomorskiego poz. 5181 [on-line]. 07.12.2017 r. [dostęp 21.04.2019 r.]
  2. a b c Rezerwat przyrody Ciechocinek. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 21.04.2019 r.]
  3. Bykowski Włodzimierz: Okolice Torunia. Przewodnik rowerowy po znakowanych szlakach turystycznych. Wydawnictwo Aperion. Bydgoszcz 2001.
  4. a b Łachowski Jerzy, Tylżanowski Tadeusz, Beil Beata: Rezerwaty i pomniki przyrody województwa bydgoskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Prace Wydziału Nauk Przyrodniczych, seria B, nr 13. Warszawa-Poznań 1972.
  5. Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26.04.1963 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1963 r. nr 47, poz. 234)

Oceń: Rezerwat przyrody Ciechocinek

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:14