Anna Jachnina


Anna Jachnina, znana wcześniej jako Grzelecka, to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uznanie w polskiej kulturze. Urodziła się 26 maja 1914 roku w malowniczym Ciechocinku, a swoje życie zakończyła 20 lipca 1996 roku.

Była nie tylko pasjonującą reporterą radiowym, ale również utalentowaną autorką tekstów. Wśród jej dzieł znajduje się znana piosenka Siekiera, motyka, która zyskała wiele pozytywnych recenzji i do dziś cieszy się popularnością.

Życiorys

W 1933 roku Anna Jachnina ukończyła Liceum ss. Urszulanek znajdujące się we Włocławku. Dwa lata później, w 1935, wzięła ślub z Julianem Jachną, który był oficerem w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, a następnie osiedliła się w Warszawie. Po rozpoczęciu II wojny światowej podjęła pracę w szpitalu, a od listopada 1941 roku zaangażowała się w działalność niepodległościową w Związku Walki Zbrojnej. Od lutego 1942 roku była członkiem Armii Krajowej, gdzie pracowała w komórce zajmującej się „Sztuką” oraz w tzw. „KOPR”, czyli Komisji Propagandy Biura Informacji i Propagandy AK.

W zimie 1942 roku, prawdopodobnie w swoim mieszkaniu przy ul. Francuskiej w Saskiej Kępie, Anna Jachnina napisała tekst piosenki pt. „Siekiera, motyka”. W tym samym okresie zredagowała broszury, takie jak „Anegdoty i dowcipy wojenne” wspólnie z Marianem Ruth Buczkowskim oraz „Posłuchajcie ludzie”. Jej twórczość rzuciła nowe światło na życie w okupowanej Warszawie i przyczyniła się do edukacji społeczeństwa. W tym samym roku wygrała konspiracyjny konkurs na „pamiętnik z oblężonej Warszawy”, a jej praca znalazła się w broszurze „Pamiętniki z obrony Warszawy”, opublikowanej we wrześniu 1942.

W listopadzie 1942 roku Anna została aresztowana przez gestapo i trafiła do Pawiaka, a następnie przełożono ją do obozu w Auschwitz. Jej droga przez cierpienie nie zakończyła się na tym etapie, ponieważ w październiku 1944 roku została przeniesiona do obozu w Ravensbrück. Na szczęście, w kwietniu 1945 roku, została uwolniona w ramach akcji hrabiego Folke Bernadotte.

Po wojnie, począwszy od maja 1945 roku, Jachnina zamieszkała w Szwecji, jednakże wróciła do Polski w kwietniu 1946 roku. Pracowała na początku w gdańskim Biurze Odbudowy Portu, a od 1947 roku osiedliła się w Bydgoszczy. Przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w 1974 roku, była strukturalnym pracownikiem Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Bydgoszczy. W tej instytucji pełniła funkcje kierownika redakcji kulturowej i regionalnej oraz zastępcy kierownika audycji literackich.

Od 1950 roku Anna Jachnina aktywnie dokumentowała i promowała sztukę oraz kulturę ludową, tworząc ponad 300 audycji radiowych. Dodatkowo, przekazała Muzeum Etnograficznemu w Toruniu ponad 800 taśm magnetofonowych, które do dziś stanowią cenne źródło wiedzy o polskiej kulturze. Organizowała również wystawy oraz konkursy folklorystyczne, biorąc udział w redagowaniu wielu publikacji poświęconych kulturze ludowej, w tym śpiewników.

Anna Jachnina była jednym z założycieli Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego i aktywnie uczestniczyła w jego zarządzaniu. W 1975 roku została uhonorowana Medalem Stolema, a w 1979 otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za swoje niezrównane osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej.

Przypisy

  1. Tablica pamięci Anny Jachniny. twoja-praga.pl. [dostęp 24.12.2023 r.]
  2. Anna Jachnina Anna Jachnina, laureat Nagrody im. Kolberga, 1979 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 15.01.2021 r.]
  3. Medal Stolema [online], Klub Studencki "Pomorania", 16.03.2017 r. [dostęp 15.01.2021 r.]
  4. Wojciech Lada: Historia jednej piosenki. „Siekiera, motyka...” – tajna broń Armii Krajowej. gazetaprawna.pl, 01.09.2017 r. [dostęp 07.09.2017 r.]

Oceń: Anna Jachnina

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:15